Jump to content

Welcome to eMastercam

Register now to participate in the forums, access the download area, buy Mastercam training materials, post processors and more. This message will be removed once you have signed in.

Use your display name or email address to sign in:

5 axis machine limits in toolpath calculation


Recommended Posts

Hello!

 

I have an 5 axis CNC milling machine with limited rotating axes: the axis B (around Z) can rotating between 0 and 180 deg; the axis A (around Y) can -90 to 90 deg. I'm using a modified 'Generic Fanuc 5X Mill.pst' in Mastercam X7.

 

If doing a Flow mill on a cone's cloak then in the simulation the B axis will rotating 360 deg, but in the generated NC code the toolpaths is splited on 180 every 180 degs.

 

forum.png

 

forum2.png

 

How can I set up Mastercam to pay respect to the machine limits when calculating toolpath? And why have to define the axes limits in many different places? (Machine Definition; Multiaxis Toolpath / Tool Axis Control; postprocessor)

Link to comment
Share on other sites
How can I set up Mastercam to pay respect to the machine limits when calculating toolpath? And why have to define the axes limits in many different places? (Machine Definition; Multiaxis Toolpath / Tool Axis Control; postprocessor)

 

That is not the way the software is made to my knowledge. You will have to split the model in half and then use the correct planes to control that. That is where the post comes into the process to make the code run what is set up on the machine. On mill/turns we have to do this all the time and that is where understanding geometry creation and splitting of models controls process like this. The planes are your index calls and if in 3+2 you would then have one plane for one side and another plane to the other side. 2 operations for each 180 degree toolpath and go from there.

 

HTH

Link to comment
Share on other sites

None of the CAM softwares can split the toolpaths on the limits?

 

My job is to make artistic woodwork with 5 axis CNC, like these: https://www.google.h...ozetta&tbm=isch I'm using Rhinoceros for the modelling, in that i can do a slow and boring surface splitting, but i should be glad to find an automated way to do the job.

 

We have a 5 axis simultanious machine so the indexing is not a good way - if i'm correctly understand what you wrote (the english is not my first language).

Link to comment
Share on other sites

Hi Bimibi! :)

 

If doing a Flow mill on a cone's cloak then in the simulation the B axis will rotating 360 deg, but in the generated NC code the toolpaths is splited on 180 every 180 degs.

Ez valószínűleg azért lehet, mert a MD/post így van beállítva, több oka is lehet. Elsőre nekem úgy tűnik hogy helyesen, legalábbis

a megadott cuccok alapján. HA jól értem, akkor a gép (és az NC kód is így néz ki) képes ennek a kúpnak a megmunkálására

2 "A" tengely állással, először pozitív, aztán negatív oldalon, "B" tengely pedig 2x dolgozik 0 és 180 fok között.

So hirtelen nem is nagyon értem a problémát, hiszen ha jól gondolom, akkor az NC kód helyes.

 

How can I set up Mastercam to pay respect to the machine limits when calculating toolpath?

Tehát akkor most mégsem jó az NC kód? :S Én a post-nál keresném a beállításokat, MD-nek nincs sok beleszólása ebbe

postban amúgy is több helyen lehet és kell is állítani. Értsd, nem csak a limiteket.

 

And why have to define the axes limits in many different places? (Machine Definition; Multiaxis Toolpath / Tool Axis Control; postprocessor)

Ez egy ilyen bicikli. :) Általában egy adott beállítást veszünk, akkor annak az értéke általában a post "erősebb" tehát az

ott lévő beállítások lesznek érvényben. Persze ez is felülírható, mer' miért ne. Az X7 megjelenése óta a Mill/Turn esetén

már nem kell bacakodni MD/CD beállításokkal, az egész újra lett tervezve, feltehetőleg X8-ban a többi termék esetén is

lassan el lesz ez hagyva (Mill, Turn, Router)

 

None of the CAM softwares can split the toolpaths on the limits?

Feltehetőleg a többi is képes, MCAM biztosan, a többi nevében nem nyilatkozhatok, nem ismerem.

A MCAM Generic post-jai is fel vannak készítve a limitek (és az elérésük esetének) a kezelésére. Sőt, nem csak a forgatási

limitek vannak figyelembe véve, hanem a lineáris tengelyek is.

 

I'm using Rhinoceros for the modelling, in that i can do a slow and boring surface splitting, but i should be glad to find an automated way to do the job.

Kettévágni egy felületet MCAM-ban is egyszerű, -ahogy Ron is jelezte- persze kinek hogy, ezt is megértem... :)

Sőt, továbbmegyek, akár 1 (!!!) kattintással is ketté lehet bármilyen felületet vágni MCAM-ben, csak egy kis VB script

kell hozzá vagy egy NET-Hook akár. Lehetőség ezer.

 

We have a 5 axis simultanious machine so the indexing is not a good way - if i'm correctly understand what you wrote (the english is not my first language).

Jaja, ha van faca 5ax gép, akkor használjuk ki! ;) BTW, jól megy azért az angol, de most magyarul nekem is könnyebb... :D

 

(Sorry for my hungarian Folks... :) )

Link to comment
Share on other sites

Honnan a viharból tudtad, hogy magyar vagyok...? o_O Amennyire emlékszem, nem adtam meg a profilban. Mindenesetre köszönöm a válaszokat, a kérdéseimet pedig letisztázom magyarul is. :)

 

A lényeg, hogy okés, hogy a MCAM post-ja felszabdalja a toolpath-okat, de az a baj vele, hogy csak annyit tesz, hogy a tengelyhatároknál felemeli a szerszámot, megforgatja az A tengelyt, majd leteszi a szerszámot és megy tovább a körkörös útján, ami a 360 fokos megmunkálásnál okés, de 180 fokra limitálva túl sok az üresjárási idő az emelések miatt. Olyan megoldást keresek, hogy ha eléri a 180 fokot, akkor a felemelés + átforgatás + megmunkálás helyett a következő útvonalon induljon el visszafelé. Ha értékekkel is leírom talán érthetőbb:

 

MOST EZ VAN:

1. toolpath B0 A45 -> B180 A45

emelés, A-45

1. toolpath B0 A-45 -> B180 A-45

emelés, B0 A45

2. toolpath ...

 

EZT SZERETNÉM:

1. toolpath B0 A45 -> B180 A45

2. toolpath B180 A45 -> B0 A45

...

emelés, A-45

1. toolpath B0 A-45 -> B180 A-45

2. toolpath B180 A-45 -> B0 A-45

...

 

Tehát hogy azokat az útvonalakat, amelyeket az A átcsapása nélkül is meg lehet munkálni, azt egy munkamenetben tegye meg és csak aztán csapja át az A tengelyt.

 

Itt jön képbe a Rhino, mert abban egy kissé szöszölös melóval ugyan, de fel tudom szabdalni a felületeket:

http://pasteboard.co/1Kl08SXr.png

 

Csak ezt szeretném automatizálni, a Rhino fórumon rá is kérdeztem már, de nem jött válasz:

http://discourse.mcneel.com/t/how-to-get-quad-snap-points-on-a-curve/1819

 

Ha a Mastercam is képes rá, az is jó, csak épp nem tudom hogy lehet ezt elérni.

Link to comment
Share on other sites

Honnan a viharból tudtad, hogy magyar vagyok...? o_O Amennyire emlékszem, nem adtam meg a profilban. Mindenesetre köszönöm a válaszokat, a kérdéseimet pedig letisztázom magyarul is. :)

Feljebb linkeltél egy gugli keresést "fa rozetta" címszóval, so... ;) Szívesen. :)

 

MOST EZ VAN:

1. toolpath B0 A45 -> B180 A45

emelés, A-45

1. toolpath B0 A-45 -> B180 A-45

emelés, B0 A45

2. toolpath ...

 

EZT SZERETNÉM:

1. toolpath B0 A45 -> B180 A45

2. toolpath B180 A45 -> B0 A45

...

emelés, A-45

1. toolpath B0 A-45 -> B180 A-45

2. toolpath B180 A-45 -> B0 A-45

...

Azt hiszem most már értem, no ezt a toolpathban kell inkább eszközölni, ott kell a tengelylimitekkel kicsit szöszölni.

VAGY egy "fél" felületet csinálni. Csatoltam példát, ezt szeretnénk? Ez egy teljes felület, 1 darab de limitálva van

a pálya.

 

11353311505_a289b19e2a_o.png

 

 

Itt jön képbe a Rhino, mert abban egy kissé szöszölös melóval ugyan, de fel tudom szabdalni a felületeket:

http://pasteboard.co/1Kl08SXr.png

 

Csak ezt szeretném automatizálni, a Rhino fórumon rá is kérdeztem már, de nem jött válasz:

http://discourse.mcn...on-a-curve/1819

 

Ha a Mastercam is képes rá, az is jó, csak épp nem tudom hogy lehet ezt elérni.

HA jól látom a képen, akkor vannak wireframe görbéid, tehát van mihez képest vágni, ez nagyon egyszerű MCAM-ben.

Van is rá direkt funkció, de akár automatizálni is lehet egyetlen kattintásra,mondjuk adott tulajdonságú görbékkel

vágjon el minden felületet vagy adott színű vagy kijelölt felületeket. A lehetőség végtelen és nem szöszös ;)

Link to comment
Share on other sites

HA jól látom a képen, akkor vannak wireframe görbéid, tehát van mihez képest vágni ...

 

Ez így nem egészen igaz. Vannak úgynevezett ISO görbék, amiket potosan nem tudom, hogy mit is takarnak, de a lényeg, hogy ezek nem egyeznek meg a "limitek vágásgörbéjével", azaz nem mindig ott vannak, ahol a felületet szét lehetne szabdalni 180 fokban is megmunkálható részekre. Mutatom a példán:

 

bla.png

 

A középső "dombon" látszik leginkább, hogy a görbék nem mennek át még csak a csúcspontján sem, nem hogy még követnék is az alakját. A Rhino-s fórumon látható példában rádobtam egy Z irányú szeletelést, de ez csak akkor lenne igazán használható, ha automatizálni tudnám, hogy ezeknek a görbéknek a csúcspontjait legalább megjelenítse és ne nekem kelljen az egérrel vadászni őket. Jelenleg ugyanis ezt az egy megoldást találtam a problémámra.

 

... adott tulajdonságú görbékkel vágjon el minden felületet vagy adott színű vagy kijelölt felületeket.

 

Ezt az "adott tulajdonságút" hogy érted? A vonal színe, vagy neve értendő a "tulajdonság" alatt, vagy valami komolyabb dologra kell gondolni? Az lenne a jó, ha gyakorlatilag újrarajzolná a wireframe-et, hogy azzal könnyen fel lehessen szabdalni a felületet a kívánt módon.

Link to comment
Share on other sites

Már értem :)

Ezek a felületek UV görbéi, azaz ami a "szálirányt" adják, burkológörbe. Ezek mentén nem is lehet vágni MCAMben

viszont lehet őket használni máshol, másra azért.

Ahhoz hogy ezeket a felületeket tudd vágni görbével, ahhoz rajzolni kell wireframe görbét ami már nyilván nem esik

egybe az UV görbékkel.

Ha megvannak ezek a görbék, akkor igen, lehet automatizálni hogy mondjuk a piros (12) és a 100-as rétegen lévő

görbékkel vágjon el minden felületet mondjuk TOP nézetből. Persze akár még a felületeknek is lehet saját

attributomot szabni.

 

Hogy illeszted be a képeket ide? Simán csak attach? Vagy valahonnan linkeled ide?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

Join us!

eMastercam - your online source for all things Mastercam.

Together, we are the strongest Mastercam community on the web with over 56,000 members, and our online store offers a wide selection of training materials for all applications and skill levels.

Follow us

×
×
  • Create New...